MEB'e Bağlı 800 Bin Öğretmen ideaLStudio Kullanacak

Artık Tabletlerden e-Eğitim Alınabilecek

MEB'e Bağlı 800 Bin Öğretmen ideaLStudio Kullanacak

İdea e-Öğrenme Çözümleri’nin Dünya Pazarına sürmek için geliştirdiği, Türkiye'nin ilk ve tek "profesyonel e-eğitim hazırlama aracı ideaLStudio Fatih Projesi kapsamında kullanılmaya başlandı. 800 bine yakın öğretmen hiç bir yazılım ve multimedya bilgisine ihtiyaç duymadan animatif ve interaktif e-eğitimler hazırlayabilecek ve öğrencileri bu eğitimleri tabletlerden alabilecekler.


Sistem Nasıl Çalışacak?

PowerPoint kullanımı kolaylığında olan ideaLStudio sayesinde öğretmenler kendi uzmanlıklarını kolayca profesyonel e-eğitim olarak tasarımlayabilecek ve bu e-dersleri öğrencilerine atayabilecek. Öğrenciler zamana ve mekâna bağlı olmadan e-derslerini tabletler üzerinden alabilecekler.

YEĞİTEK’in (Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü) öğretmenler, öğrenciler ve diğer eğitim paydaşları için hazırladığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden kullanıma açılan ideaLStudio‘ya öğretmenler MEBBİS ya da EBA kullanıcı bilgileriyle girebilmekteler. (http://f.eba.gov.tr/icerikgelistirme/idea/)Tablette eğitim örneklerini görmek için mobil cihazınızla barkodu taratabilirsiniz, dilerseniz İdea Mobil Learning Platform veya ideaMLP adıyla aratabilirsiniz.

İdeaLStudio Nedir?

İdeaLStudio, hem e-öğrenme uzmanları hem de konu uzmanlarının e-öğrenme içeriklerinin hızlı, kolay, yüksek kalitede ve uluslararası standartlara uyumlu biçimde hazırlanmasına imkân veren web tabanlı bir içerik oluşturma aracıdır.

İdeaLStudio’yu kullanmak için temel bilgisayar becerilerine sahip olmak yeterlidir. İdeaLStudio ile hiçbir programlama ve multimedya (Flash vd) bilgisine ihtiyaç duyulmadan dakikalar içerisinde zengin medya özelliklerinden yararlanılarak, animatif, interaktif ve sesli eğitimler hazırlamak mümkündür.


Genel Özellikleri Nelerdir?

Web / Cloud Bilişim Tabanlı

İdeaLStudio, Bulut Bilişim mimarisiyle çalışan bir sistemdir. Bu sistem ile kullanıcılara Web ortamında çalışma, çalışmalarını paylaşma ve sınırsız depolama imkânı sunulmaktadır. Yapılan bütün işlemler online ortamda oluşturulur ve her eğitim içeriği online ortama kaydedilir. Kullanıcılar mekândan ve zamandan bağımsız çalışma şansına sahiptirler.

Ekip Çalışması İmkânı

İdeaLStudio, aynı zamanda kullanıcılara ekip çalışması ortamı sunmaktadır. Ekip lideri hazırlanacak bir eğitimi, birden çok kişi arasında paylaştırabilir. Paylaştırdığı eğitimin hazırlanma sürecini izleyebilir ve sahne sahne yorum ve geribildirimde bulunabilir.

Kolay Kullanım, Zengin Format

Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kullanım eğitimine gerek duyulmaz. Eğitim sahneleri sürükle-bırak kolaylığıyla hazırlanabilmektedir. Öğrenme etkinliğini arttırmak, zengin eğitim sahneleri oluşturmak için varolan kütüphaneden arka planlar, çeşitli şablonlar, efektler ve öğrenme nesneleri seçilebildiği gibi, kullanıcılar flash animasyon, resim, video, ses gibi kendi medya ve öğrenme nesnelerini sisteme kolayca yükleyebilir.

Etkileşimli Eğitimler

İdeaLStudio ile etkileşimli eğitimler hazırlanabildiği için kullanıcılara aktif öğrenme ortamı sağlanır. Böylece uygulamalı öğrenme deneyimi sunularak kullanıcıların eğitimdeki rolü, pasif izleyiciden aktif öğrenen konumuna geçmektedir. İdeaLStudio’da eğitim içinde soru sahneleri oluşturulabildiği gibi bölüm sonlarına sınavlar eklenebilmektedir.

ideaLPMS ve SCORM

İdeaLStudio ile hazırlanan eğitimler otomatik olarak İdeaLMS'de yayımlanabilmektedir. Uluslararası e-learning standardı olan SCORM seçeneğiyle ise eğitimler diğer bütün SCORM uyumlu LMS’lerde de yayınlanabilmektedir.

Platform Bağımsız Çalışabilme

İdeaLStudio ile hazırlanan eğitimler tek bir tıklamayla çok ortam için çıktı verebilmektedir:

PC’lerde LMS ile birlikte,
Tabletlerde ya da akıllı telefonlarda,
CD üzerinde,
LMS’lerden bağımsız,
web paketi ya da link olarak,
Sesli e-kitap olarak.